Fizioterápiás torna

A fizioterápiás- vagy gyógytorna már a humán gyógyászatban is elsődleges szereppel bíró terápia ortopédiai és traumatológiai elváltozások kezelésében. Tudjuk, hogy az izmok és ízületek mobilitásának megtartása a mozgás szervrendszeri fájdalmak esetében kiemelt fontosságú! Fejlődési rendellenességek, vagy műtéti ellátások után a mozgásban maradás meghatározó a fájdalom leküzdésében, ezért nagyon fontos, hogy amint tudjuk, kezdjük el mozgatni a fájó testrészeket.

Mivel Kedvenceink esetében igen nehéz szóval elmagyarázni nekik, miért is kéne a fájdalmas ízületeiket megmozdítaniuk, így különböző praktikákhoz folyamodunk a mozgás kiváltására. Egy finom falatért a legtöbb állat hajlandó elfelejteni, hogy nem szeretne mozogni – de passzív mozgatással is sokat segíthetünk Kedvencünk mobilitásának megtartásáért.

A foglalkozások nagyobb részét aktív mozgással igyekszünk kitölteni, mert ez a leghatékonyabb módszer az izmok felépítésében, erősítésében. Ehhez különböző stabil és instabil felületeket használva, figyelve a páciens egyéni betegségeire mozgásba hozzuk a végtagokat, gerincet, stimuláljuk az idegrendszert, hogy a mozgásszervi koordináció, valamint az izomerő fejlesztésével csökkentsük az ízületek rendellenes terhelését, ezzel csökkentve a kialakult fájdalmat.

Akut ortopédiai elváltozás esetén a terápia hossza 6-10 hét, krónikus elváltozás esetén élethosszig tart- de mindig törekszünk arra, hogy a Gazdit bevonva, a tornagyakorlatokat megtanítva otthon is folytatódjon a terápia!

Speciális esetet jelentenek a neurológiai betegségekkel érkező páciensek, akikkel a tornát megelőzően mindig az idegrendszer felébresztésével kezdünk, mivel az izmok aktív mozgatása kizárólag az agyból érkező ingerek hatására történik meg. Ezen túl feltétlenül fontos, hogy minél hamarabb elkezdjük az izmok passzív mozgatását is, mert az izomtömeg igen rövid idő alatt, akár egy-két hét alatt is drasztikusan tud csökkenni agyi parancsok hiányában!

Neurológiai elváltozások esetén a terápia hossza minimum 3 hónap, de sokszor élethosszig tartó kezelést igényelnek ezek a páciensek.

Nagyon fontos, hogy mind orotpédiai, mind neurológiai műtétek után a lehető leghamarabb, akár már másnap megkezdődjön a fizioterápia, mert minden mozgás nélkül töltött nappal romlik az ízületek mozgékonysága, és nő a fájdalom esélye! Ezért akár már a tervezett műtét előtt is keress fel időpontegyeztetésre, hogy minél hatékonyabban segíthessünk Kedvenceden!